Docent František Hnilička z Katedry botaniky a fyziologie rostlin byl hostem Událostí ČT1.  Záznam reportáže naleznete zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100323/video/758085

moderátor: Ještě další zprávy, které přinesl dnešek. Česko se podle všeho musí připravit na horší úrodu některého ovoce. S astronomickým jarem udeřily noční mrazy. Pod nulou bylo v noci na celém území. Pučící keře a stromy po teplém minulém týdnu zažily šok, pěstitelé říkají, že část z nich plodit nebude.

redaktorka: Rozkvetlé kvítí na loukách i sakury v parcích. Příjemný pohled pro kolemjdoucí, jenže kvůli teplé zimě se probouzí dřív celá příroda, a to bude znamenat problémy pro některé ovocnáře. Hlavně ty, co pěstují meruňky.

docent Hnilička (FAPPZ): Ta vykvetla relativně brzo a je citlivější než třeba broskvoň.

redaktorka: Takhle teď vypadají meruňky na jižní Moravě. Minulý týden pod slunečními paprsky vykvetly. Mrazy je ale poničily a ovocnáři už teď počítají se ztrátami. Březnové mrazíky nejsou podle odborníků ničím výjimečné. Problémem jsou mírné zimy, kvůli kterým rostliny ztrácejí svoji mrazuvzdornost. Ztráty budou mít nejspíš i pěstitelé máku, kteří právě zaseli, mák sice odolá
šestistupňovému mrazu, ale jen na chvíli.

S. Koprdová (ředitelka spolku Český modrý mák): Když jsou několikadenní mrazy za sebou, tak ta teplota při povrchu půdy může klesnout na -10 stupňů, což už není úplně pro ty
rostliny teda příznivé.

redaktorka: Ještě horší by ale bylo kdyby mrazy přišly za měsíc, za 2, kdy jsou plodiny v plném rozpuku.

docent Hnilička (FAPPZ): Kdyby to bylo delší dobu, prudké výkyvy, já nevím, že by se najednou ochladilo o 20 °C v průběhu dne, tak už ta rostlina nestačí zareagovat. A ještě v tomhletom stadiu je schopná ten metabolismus trošičku utlumit, jsme na začátku vegetace.

redaktorka: Další plodiny si s prudkými změnami teplot dokážou poradit lépe a neměly by je výrazně ohrozit. Jde třeba o jabloně. Redakce a Pavla Čapková, Česká televize.

Zdroj: Události ČT1