Květiny ji přitahovaly od dětství, stejně jako malování. Dala se na studium biologie a poté zahradní architektury. Ale pořád to nebylo to pravé. Až v Londýně, kde objevila botanické umění. Nadchlo ji a nabídlo spojení obou jejích vášní – malování a světa rostlin. Dnes je Pavlína Kourková uznávanou botanickou malířkou a ilustrátorkou. A propagátorkou tohoto u nás ne zcela známého výtvarného oboru. Oboru, který považuje za romanci mezi vědou a uměním. Její zářící oči, když o něm mluví, jsou mu tou nejlepší reklamou.

Botanické umění je oslavou rostlin

Pavlína Kourková

Narodila se v roce 1980 v Jihlavě.

Na Pedagogické fakultě UK v Praze vystudovala biologii a výchovu ke zdraví. Pokračovala studiem zahradní a krajinné architektury na ČZU, v rámci něhož odjela i na zahraniční stáž do Holandska. Zúčastnila se projektu v západní Sahaře, kdy během dvou expedic se skupinou vědců přímo v terénu mapovala formou perokreseb léčivé rostliny používané zdejším původním etnikem Saharaui.

Během pracovního pobytu v Anglii, kde působila jako zahradní architektka, objevila botanické umění, které se od roku 2013 stalo její hlavní profesí. Nejraději se věnuje velkoformátové botanické malbě.

Spolupracovala s Botanickým a Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR, s několika nakladatelstvími pro děti a celou řadou firem zabývajících se výrobou bylinných produktů. Účastní se mezinárodních výstav, je členkou Americké asociace botanických umělců a Společnosti botanických umělců Anglie a Walesu. S přítelem Vojtou, který se veršovanými texty podílel i na některých knihách, žije a pracuje v Plzni.