“Abychom zaplnili tuto mezeru ve znalostech a zvýšili informovanost vědecké obce o možných rizicích spojených s tímto druhem, vypracovali jsme v rámci mezinárodní spolupráce obsáhlou a podrobnou studii zaměřenou nejen na zmíněné invazní chování, ale též na taxonomii, morfologii, biologii, ekologii, rozšíření, zdokumentované cesty zavlékání a jeho životní nároky. Provedli jsme též biologickou a socioekonomickou klasifikaci a modelování celosvětového potenciálního rozšíření raka červenoklepetého, pokud by byl zavlečen na další lokality.” uvedli vědci.
Během studie zjistili, že v současné době je tento druh hlášen z šedesáti sedmi států na všech kontinentech kromě Antarktidy, přičemž na území dvaadvaceti z nich byly ve volné přírodě zjištěny celé etablované populace. V místě zavlečení působí tito raci negativně svým predačním chováním na původní populace bezobratlých i ryb a požírají vodní vegetaci, čímž narušují stabilitu celého ekosystému. Navíc jsou hostiteli celé řady parazitů a patogenů, kteří mohou být zavlečeni na nové lokality spolu s nimi, mohou poškozovat rybářské sítě a ryby v nich chycené.
Jako nejrizikovější regiony z hlediska invaze byly na základě analýzy klimatické shody označeny Afrika, Jižní Amerika, jihovýchod Severní Ameriky, jižní a jihovýchodní Asie a většina území Austrálie. Z evropského hlediska jsou nejohroženější jižní státy. Rak červenoklepetý byl označen za nebezpečný invazní druh z hlediska environmentálního a za středně nebezpečný druh z hlediska možných socioekonomických dopadů. Vědci se touto cestou snažili upozornit na důležitost správně nastaveného managementu využívání tohoto ekonomicky významného druhu v akvakultuře a obchodu s akvarijními živočichy.
Na celé studii se podíleli výzkumníci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, České zemědělské univerzity v Praze, přírodovědného muzea ve Frankfurtu v Německu, univerzity v Córdobě ve Španělsku a Národní univerzity a přírodovědného muzea v Singapuru. Článek byl publikován v prestižním vědeckém časopise Reviews in Aquaculture.
Celou práci najdete zde:
HAUBROCK, Phillip J., Francisco J. OFICIALDEGUI, Yiwen ZENG, Jiří PATOKA, Darren C.J. YEO a Antonín KOUBA. The redclaw crayfish: A prominent aquaculture species with invasive potential in tropical and subtropical biodiversity hotspots. Reviews in Aquaculture [online]. 2021, 13(3), 1488-1530 [cit. 2021-9-30]. ISSN 1753-5123. Dostupné z: doi:10.1111/raq.12531